Sice nevíme, na jakou fakultu nebo obor Masarykovy Univerzity byste rádi, ale předpokládejme, že na tu, kde je potřeba nejvyšší percentil – tedy 90 (92?). Podle statistik stačilo v roce 2017 získat asi 37 bodů ze 70 (tedy o něco málo víc než půlka z maxima), abyste se dostali kamkoliv. A je-li na váš obor potřeba nižší percentil než 92, pak je vaše situace pochopitelně jednodušší.
Tím chceme říct, že nemusíte řešit všechny příklady, ale můžete se zaměřit pouze na ty typy příkladů, na které si věříte. Také proto jsme náš výukový kurz rozdělili na 5 částí složených z jednotlivých myšlení, a ty dále seskupili podle příkladů podobného typu.
Záměrně jsme vynechali kulturní přehled, jelikož na ten se prostě připravit nedá, a také kritické myšlení. U kulturního přehledu člověk může jen doufat, že náhodou bude znát odpověď na některou z otázek, díky odborným znalostem získaných například na střední škole. V žádném případě však nemá smysl teď začít studovat obsáhlé encyklopedie nebo učebnice. Pravděpodobnost, že dostanete otázku z vámi pracně nastudovaných oblastí znalostí, je totiž velmi nízká. U přijímaček sekci s kulturním přehledem tedy jen letmo proleťte a odpovězte pouze, pokud náhodou něco víte, nebo pokud váháte maximálně mezi dvěma možnostmi, čímž můžete získat body k dobru.
Ostatní myšlení jsme pro vás detailně rozpracovali v našich kurzech. Provedeme vás všemi typy příkladů, které se kdy v Testech Studijních Předpokladů Masarykovy Univerzity v Brně vyskytly, a podrobně popíšeme, jak takové typy příkladů vyřešit. Také vás naučíme spoustu cenných fíglů, abyste příklady počítali rychleji a spolehlivěji.
Pro pohodlné zvládnutí vám postačí systém 3+2, čili předpokládáme, že z kulturního přehledu a krického myšlení získáte pouze body k dobru. Důležité je, abyste 3 myšlení ovládali velmi dobře a další 2 na přijatelné úrovni. Takto si vytvoříte systém, se kterým budete připraveni a budete vědět jak při testech postupovat.
My doporučujeme kvalitně se připravit na numerické myšlení, symbolické myšlení a prostorovou představivost, protože tyto 3 se dají velmi snadno naučit. Analytického myšlení se spousta lidí bojí, ale my vás rádi přesvědčíme, že i toto myšlení lze zvládnout se 100% úspěšností – příklady založené na výrokové logice se neustále opakují a není příliš složité se jejich postup naučit. K verbálnímu myšlení je třeba trocha jazykového citu, což je pro „češtináře” výhodou. Kritické myšlení nechávejte až úplně nakonec, protože často zabere příliš mnoho času, a proto i vy byste jím měli u testů končit, případně zcela vynechat.
U přijímacích zkoušek se tedy nebojte listovat. Už doma si určete, kterým myšlením začnete a jak budete dál postupovat, ať se pak nezdržujete a můžete věnovat čas pouze příkladům. Celkem máte 100 minut, v průměru vám tedy vychází 1:40 až 2:00 na příklad. Takto to nevypadá mnoho, ale většinu příkladů lze zvládnout za minutu, pro trénované jedince (díky tomu, že ovládají zmíněné techniky) třeba i za 15 sekund, ale to jsou už extrémní případy. Takže se směle pusťte do videokurzu a sami brzy uvidíte, jak se při řešení jednotlivých příkladů zlepšujete.