Jak na TSP - Verbální myšlení - Cizí řeč

Cizí řeč
0% hotovo
V těchto příkladech budeme zjišťovat podobu českých slov/vět zakódovaných do primitivnějších jazykových konstrukcí.

  • Úvod

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

1. Porovnáváním známých překladů zjistit maximum informací o slovech v cizím jazyce

Podoba výrazu v cizím jazyce zejména závisí na kořenu slova, dále na předponách, příponách a na skloňování slova - nejčastěji osoba, číslo a čas.

Postup si ukážeme na jednom z příkladů:

Utvořme si tabulku překladů a pokusme se shrnout co nejvíce prvků z českého překladu - tedy základní tvar slovesa (vhodný je infinitiv), jeho osobu, číslo a čas.

cizím jazykem česky infinitiv/základní tvar osoba číslo čas
tewanhi přijdu přijít j. bud.
tewanban přišel jsem přijít j. min.
amiban šel jsi jít ty j. min.

Porovnáváním jednotlivých řádků se pokusme nalézt společné prvky:

Tak například 2. i 3. řádek jsou v minulém čase, proto porovnáme, co mají na těchto řádcích společné cizojazyčné výrazy (tewanban X amiban) - je to právě koncovka ban. Koncovka nhi na prvním řádku tedy bude zjevně představovat čas budoucí.

Další společné prvky jsou osoba  a základní tvar přijít na 1. a 2. řádku. Porovnáním cizojazyčného výrazu vyvodíme, že tyto prvky jsou zakódovány v podslovech te a wan. (Osoba ty a základní tvar jít jsou kódovány v podslovech a mi).

 

2. Získanou znalost cizího jazyka využít pro překlad dotazovaného slova/věty

Hledaným slovem je tvar slovesa přijít. Jak jsme zanalyzovali dříve, bude jím podslovo z 1. nebo 2. řádku. Buďto te, nebo wan - jelikož v možnostech je pouze možnost wan - bude toto správná odpověď.

Číst více

Procvičovací kvíz

Procvičit kurz
Cizí řeč

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace