Jak na TSP - Symbolické myšlení - Pochopení pravidel a řízení se jimi

Pochopení pravidel a řízení se jimi
0% hotovo
Velké množství příkladů symbolického myšlení bylo v minulosti sestaveno tak, že úkolem bylo pouze postupovat přesně podle toho, co nám popsalo zadání. Oproti dalším příkladům jsou tedy tyto velmi jednoduché, jelikož hlavními faktory těchto příkladů bude jen pochopit zadání a řídit se jím.

  • Úvod
  • Příklad 1
  • Příklad 2
  • Příklad 3

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

Pochopit zadání (zcela a správně)

Jak jsem se zmiňoval dříve, zadání těchto příkladů bývá často velmi jednoduché, v některých případech však nemusí být zcela intuitivní (vizte ukázkový příklad 15 - design psychologického výzkumu).

Jeden z typických představitelů může být tento příklad:

V tomto příkladu, tedy není v podstatě nad čím přemýšlet... Vše podstatné pro jeho vyřešení známe. Začínáme na políčku A1 a máme vykonat 5 takových posunů, které jsou označeny u příslušného symbolu, na němž právě stojíme. Políčko, na kterém se ocitneme po pěti posunech je správnou odpovědí.

Řídit se zadáním a neudělat chybu při řešení

Chybu pochopitelně nesmíte udělat v žádném příkladě. Tyto příklady jsou však oproti ostatním tak jednoduché, že zde tento fakt pro jistotu ještě vyzdvihuji.

Jednotlivé posuny, které provedeme jsou tedy následující:

  • A1 -> A3 (trojúhelník značí posun o 2 políčka doprava: na křížek)
  • A3 -> A2 (křížek značí posun o 1 políčko doleva: na srdce)
  • A2 -> A5 (srdce značí posun o 3 políčko doprava: na kříž)
  • A5 -> B5 (kříž značí posun o 1 políčko dolů: na piky)
  • B5 -> B3 (piky značí posun o 2 políčko doleva: na mašli)

 Svůj pohyb jsme tedy skončili na políčku B3..

Číst více

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace