Jak na TSP - Prostorová představivost - Úhel pohledu

Úhel pohledu
0% hotovo
Kapitola úhel pohledu, nás již svým názvem informuje o probírané části prostorové představivosti. Na různé předměty budeme tedy nahlížet z různých stran nebo úhlů... a pomocí těchto různých pohledů budeme zjišťovat správný výsledek.

  • Úvod

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

Úhel pohledu, jak je tato kapitola nazvaná, nás již svým názvem informuje o probírané části prostorové představivosti. Na různé předměty budeme tedy nahlížet z různých stran a úhlů a pomocí těchto různých pohledů zjišťovat správný výsledek.

Úhel pohledu je jedna z částí prostorové představivosti, kde ji bude potřeba nejvíce. Takže pokud zvládnete tuto kapitolu, nemáte se naprosto čeho bát.

 

TROCHA TEORIE

V zadání bude vždy určitý předmět a z výsledků budeme nejčastěji určovat zda je možné tento zadaný předmět takto vidět, nebo vybírat který z výsledků je možné například vidět, kdybychom se dívali na předmět shora...

 

1. Stanovit alespoň 2 záchytné body

Nejdříve je podstatné si najít nějaké záchytné body, podle kterých se můžeme snadno zorientovat. Na obrázku mohou být třeba různé obrazce a dva jsou stejné. Nebo něco zaímavého, řeba dlouhá tlustá čára a k ní stanovit třeba nějaký předmět po pravé straně. Záleží vždy na konkrétním příkladu. Záchytné body budou vždy jiné. V podstatě je jedno jaké si stanovíte, jen abyste je poté dokázali určit/najít i při pohledu z jiné strany.

 

2. Správně určit pravou a levou stranu

Při stanovování správného úhlu pohledu je důležité vždy správně určit pravou a levou stranu. Jestliže si stanovíme 2 záchytné body a víme, že jeden je vpravo od druhého, musíme i při pohledu z libovolné strany vědět, která je pravá strana.

Jako nejlepší pomůcka se nám osvědčila primitivní pomůcka. Načrtnout si šipku, z jaké strany se díváme a k ní určit P a L (pravá a levá strana). Pro jejich správné určení můžete snadno otočit papírem. Při následném řešení úlohy, ale již zběsilé otáčení papírem není vhodné. Proto je lepší si načrtnout šipku našeho pohledu a k tomu P a L.

 

Když víme, která strana je pravá a která levé, snadno určíme, zda je náš druhý záchytný bod napravo nebo nalevo od prvního.

 

Použití v praxi

PŘÍKLAD:

Můžeme se vrátit k obrázku výše. Níže jsou 4 obrysy. Který z nich patří kterému z pohledů?

ŘEŠENÍ:

Musíme určit, který z obrysů patří které straně. Takže si projedeme všechny strany a u každé si nedříve vždy určíme záchytné body.

Přední strana

Vpravo je předmět nízký a vlevo je vyšší. Tím vyloučíme možnosti 1 a 4. Zbyly nám 2 možnosti. Ty mezi sebou porovnáme a jejich rozdíly si prověříme na pohledu v zadání. Pravá nízká část na obrázku č. 2 tvoří polovinu objektu, kdežto na obrázku č. 3 necelou třetinu. Takže přední strana odpovídá pohledu č. 2.

Pravá strana

Pokud koukáme na objekt z pravé strany, tak vpravo je krátká nízká část a přímo před námi je nejvyšší část objektu. To splňuje pouze pohled č. 3.

Zadní strana

Dlouhá nízká část objektu je na stejné straně jako písmeno L, tvoří tedy levou část objektu. To je pohled č. 4.

Levá strana

Poslední strana pohledu je jasná, protože nám zbyl poslední obrázek pohledu. Pokud koukáme na objekt zprava, tak od pravavé strany se zvyšuje a pak se hodně sníží na tu nejnižší část objektu. A to je přesně pohled č. 1.

 

Pozor na obrazce za sebou

Pokud jsou nějaké stejně velké předměty za sebou, ten zadní neudivíme. To samé platí i když je ten zadní menší. V případě velkého předmětu vzadu uvidíme celý menší co je před ním a část toho velkého, která přečnívá.

Číst více

Procvičovací kvíz

Procvičit kurz
Úhel pohledu

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace