Jak na TSP - Prostorová představivost - Shoda

Shoda
0% hotovo
Tato kapitola je vpodstatě položená na hledání rozdílů, nebo porovnávání vzhledu 2 a více předmětů. Opět se nejedná o nic těžkého. Rychlost, kterou dokážete předměty porovnávat se odvíjí od času, který tomuto věnujete. Veškěré toto porovnávání se dá snadno natrénovat.

  • Úvod

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

Tato kapitola je v podstatě položená na hledání rozdílů, nebo porovnávání vzhledu 2 a více předmětů. Opět se nejedná o nic těžkého. Rychlost, kterou dokážete předměty porovnávat se odvíjí od času, který tomuto věnujete. Veškeré toto porovnávání se dá snadno natrénovat.

 

TROCHA TEORIE

Jak již bylo zmíněno výše, chce to jen trénovat. Tato kapitola velmi úzce navazuje na předchozí kapitolu zaměřenou na otáčení předmětů a v mnohém se i prolínají. Nejčastěji bude naším úkolem z odpovědí vybrat tu možnost, která se s předmětem v zadání shoduje, nebo vybrat tu, která je jediná odlišná.

 

JAK POSTUPOVAT PŘI HLEDÁNÍ SHODY A ROZDÍLŮ?

I zde můžete použít základní pravidla uvedené v kapitole věnované otáčení. A to vždy si najít nějaké záchytné body a poté určit vztah mezi těmito body.

 

VARIANTA 1: Hledání rozdílného obrazce

Toto je styl příkladu, kdy máme v zadání nějaký obrazec a ve výsledcích je ten samý, jen různě otočený. My máme zjistit, který se neshoduje s tím v zadání. V takovém případě, nás ten v zadání ani nemusí zajímat, protože je 4x ve výsledcích! Stačí totiž porovnávat předměty ve výsledcích. Výsledky mohou vypadat takto:

ŘEŠENÍ:

Vezmeme náhodně 2 libovolné předměty a ty porovnáme podle pravidel z otáčení. Zvolíme si třeba hned první dva. Možnost a a b. Můžeme dospět pouze k dvěma závěrům. Buďto se shodují nebo neshodují.

 

a) Pokud jsou rozdílné

Znamená to, že jeden z nich je jiný, jeden z nich bude tedy správná odpověď. Abychom zjistili který, tak si jeden z nich vybereme (je jedno který). My si pro tuto ukázku zvolíme třeba b a ten porovnáme s dalším z výsledků, třeba s možností c.

- Pokud se shodují, správná odpověď je a. Možnost a je totiž odlišná a všechny ostatní jsou stejný, takže další už porovnávat nemusíme.

- A pokud se možnost b a c neshodují, tak je správná možnost b, protože se neshoduje s možností a ani c.

 

b) Pokud jsou stejné

Vybereme si jiné dva. Zkusili jsme možnost a a b. Takže nám zbývá cd a e. Zvolíme si třeba c a d. Pokud jsou také shodné, tak je jasné, že se neshoduje možnost e. Ale pokud by c a d byly rozdílné, tak budeme postupovat podle předchozího bodu a jeden z nich porovnáme s jakoukoli jinou možností.

 

VARIANTA 2: Hledání shodného obrazce

V této variantě je ve výsledcích každý předmět jiný, je tedy potřeba každý porovnat zvlášť. Opět ale zde máme více možností...

 

a) Můžeme vždy porovnávat jeden z výsledků se zadáním

b) Nebo si můžeme ze zadání vybrat určitou část (třeba jeden rožek, stranu...), a tu pak porovnat s každým z výsledků a postupně tak vyřazovat výsledky až nám zbyde jeden.

 

Kterou z těchto variant si určíte, je plně na Vás. Nyní je důležité tyto vědomosti trénovat, takže hurá na příklady

Číst více

Procvičovací kvíz

Procvičit kurz
Shoda

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace