Jak na TSP - Prostorová představivost - Doplňování

Doplňování
0% hotovo
V této kapitole se zaměříme na příklady typu složte z jednotlivých částí čtverec, který obrazec lze složit z jednotlivých částí, či doplňte chybějící část obrazce. Je to několik typů příkladu, ale v podstatě jde stále o to samé, doplnit na správné místo správný tvar.

  • Úvod

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

V této kapitole se zaměříme na příklady typu: "složte z jednotlivých částí čtverec""který obrazec lze složit z jednotlivých částí", či "doplňte chybějící část obrazce". Je to několik typů příkladu, ale v podstatě jde stále o to samé, doplnit na správné místo správný tvar.

TROCHA TEORIE

V této části jsou snad nejdůležitější základní 2 pravidla prostorové představivosti! Viz kapitola o otáčení.

1. Pravidlo: Vždy si najít nějaké záchytné body!

2. Pravidlo: Určit si vztah mezi záchytnými body

 

Nejlepší bude si to ukázat přímo na klasickém příkladu na doplňování. Na níže uvedeném obrázku doplňte chybějící část objektu.

Nejjednoduší způsob je určit si záchytné/pomocné body. Obrazce mohou být různě otočené. V takovém případě si musíme nejdříve stanovit základ, třeba rovná část dole a podle ní si určíme pravou a levou stranu obrazce. Tady máme doplnit obrazec, který má na pravé straně zářez o velikosti jedné kostky a je stejně daleko od kraje jako je veliký. Tím vyloučíme možnost B a E. Zleva máme jeden schodek a 2x tak široký vrch. Tím vyloučíme C a A. Zbyla nám poslední správná možnost a tím je písmeno D.

 

Lepší než zleva/zprava je určit si nějakou alternativu, vztahující se přímo k danému předmětu, třeba napravo od... od levé strany...

 

Věřte nebo ne, toto je v podstatě všechno co je potřeba k doplňování znát! Někde je to jasně zřetelné, a někde je to jasně zřetelné až po chvíli tréninku, ale tak jako tak je to stále to samé. Využijete zde své znalosti z otáčeníshody a dokonce i úhlu pohledu! Takže žádné otálení. Pojďme na další lekci a rovnou na příklady!

Číst více

Procvičovací kvíz

Procvičit kurz
Doplňování

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace