Jak na TSP - Numerické myšlení - Operace

Operace
0% hotovo
Operace patří mezi nejobávanější část numerického myšlení a to i přes jejich jednoduchost a přesně stanovený postup. Je to dáno především jejich nedostatečným pochopením. Zde si vysvětlíme co to operace vůbec jsou a jak fungují a naučíme se je správně řešit. Po této části kurzu budete ovládat teorii i praxi operací a snadno je tak zvládnete.

  • Úvod

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

Operace patří mezi nejobávanější část numerického myšlení a to i přes jejich jednoduchost a přesně stanovený postup. Je to dáno především jejich nedostatečným pochopením. Zde si vysvětlíme co to operace vůbec jsou a jak fungují a naučíme se je správně řešit. Po této části kurzu budete ovládat teorii i praxi operací a snadno je tak zvládnete.

TROCHA TEORIE

Nejdříve něco málo z teorie, abyste se rychleji zorientovali. Pro úspěšné zvládnutí operací Vám postačí několik málo jednoduchých pravidel.  

1. CO JE TO OPERACE

Operace nám udává určitý postup, který se má provést. Ve vztahu k operaci máme vždy nějaké číslo, či neznámou hodnotu a operace nám poté udá co se s touto hodnotou stane a jakým způsobem se to stane. Můžeme mít tedy operaci označenou : •a = (a+2)*3 Toto zadání znamená, že s číslem nebo proměnnou, jež je za operací se stane to, co je za znaménkem rovnáse. V podstatě tedy jen dosadíme do vzorečku udávaného samotnou operací. Pokud a=3 tak pak dostaneme (3+2)*3 = 5*3 = 15  

2. ŘEŠENÍ OPERACE

Vyzkoušíme si řešení konkrétního a jednoduchého příkladu.

•a = a+3 a máme určit čílo ••2

Operace proměné a nám udělá to, že k proměnné a přičteme číslo 3. a my máme v zadání příklad ••2. Proměnné je zde tedy číslo 2 a máme zde 2 stejné operace. Můžeme si to tedy klidně přepsat následovně: •(•2). Provedeme nejdříve jednu operaci (tu v závorce) •2 a získáme tak číslo 5 (operace a nám stanovila jasný postup 2+3). Do závorky si nyní můžeme dosadit získané číslo 5 a máme •5. To řešíme stejně jako předchozí, tedy 5+3 a získáme tak výsledek 8. Zjednodušeně je řešení následující:

••2 -> (2+3) = 5 -> 5+3 = 8

Jak tedy říkám, operace jsou velmi jednoduché, takže není žádný důvod se jich jakkoli obávat. Nemá ani cenu vymýšlet jakoukoli teorii, prostě není. Operace nám sam určují jak máme postupovat. Důležité je si jen připomenout základní pravidla počítání (některá naleznete v předchozí lekci rovnic), jako třeba přednost násobení před sčítáním, či přednosti závorek.

Číst více

Procvičovací kvíz

Procvičit kurz
Operace

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace