Jak na TSP - Numerické myšlení - Doplňování čísel

Doplňování čísel
0% hotovo
Někdy je to oříšek... které číslo doplnit? Není to ale tak težké jak se na první pohled zdá. Vždy jde o to samé, nalézt správný klíč. tento klíč je zde vždycky někde ukryt a my máme přichystanou nápovědu pro jeho odhalení. Takže pokud vidíme v příkladě něco co nás zaujme nebo nějakou náhodu, vetšinou to náhoda nebude, ale bude to právě ten klíč, který hledáme.

  • Úvod

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

TROCHA TEORIE

Někdy je to oříšek... které číslo doplnit? Není to ale tak těžké, jak se na první pohled zdá. Vždy jde o to samé, nalézt správný klíč. Tento klíč je zde vždycky někde ukryt a my máme přichystanou nápovědu pro jeho odhalení. Takže pokud vidíme v příkladě něco co nás zaujme, nebo nějakou náhodu, vetšinou to náhoda nebude, ale bude to právě ten klíč, který hledáme.

Obrazce nebo uspořádání čísel nám má napovědět, jak postupovat. Ptejte se sami sebe, proč je to zrovna takto? Co mají tato čísla společného. Jak dostanu toto číslo?

 

Postup řešení

Snad ve všech příkladech máme alespoň 3 skupiny. V první hledáme klíč nebo postup řešení, na druhé si jej ověřujeme a do třetí jej dosadíme a zjistíme výsledek.

Sčítání/odčítání

Čísla mohou být uspořádána do různých obrazců, mít své symboly, nebo být různě prostorově otočené. Jinak označené symboly mohou mít jiný význam. například čísla vzhůru nohama můžeme odečítat místo přičítat. nebo sčítat všechna čísla, která jsou v kolečku.

Ciferné součty

V souboru čísel může být některé nějak zvláštně zvýrazněné nebo oddělené. Takové číslo může značit hodnotu ciferného součtu ostatních čísel.

Doplňování řady

Jedná se o něco ve smyslu číselných řad, kdy máme doplnit číslo na místo otázníku. Zde si neděláme rozdíly mezi čísly, ale zjišťujeme, jak zjistit následné číslo z předešlého, nebo z předešlé skupiny.

Grafické znázornění

Doplňování čísel je hodně o obrazcích. Čísla jsou často doplněna čárami, kruhy, čtverci či různými oblouky. všechno to má svůj význam. Pomocí takto vzniklého obrázku musíme dovodit, která čísla mají něco společného a nejlépe i jaký je mezi nimi vztah.

 

Samotné řešení doplňování čísel je jednoduché. Na druhou stranu někdy může být zatraceně těžké přijít na to, jaký je ten správný klíč. každý příklad je úplně jiný a přesto jsou všechny na podobném principu. Vše, co se jeví jako náhoda, nebo Vám to připadá podezřelé, může být klíč k řešení. V následujících videolekcích s vysvětlením postupu, jsme pro Vás vybrali ze všech variant a let co Masarykova univerzita využívá TSP ty příklady, které se od sebe nejvíce liší. Takže pokud spolu zvládneme všechny vysvětlené příklady, nic Vás již nezarazí. Sice každým rokem přibývají další, ale použité principy jsou stále stejné.

Číst více

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace