Jak na TSP - Analytické myšlení - Základy výrokové logiky

Základy výrokové logiky
0% hotovo
Definice výroku. Představení negace výroku, základních logických spojek a vztahů mezi nimi. Tento základ je třeba dokonale ovládat, jelikož jeho znalost je nezbytná pro celé analytické myšlení.

  • Úvod

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

Výrok

Z hlediska (klasické) logiky je výrok každé tvrzení, u nějž se má smysl ptát, zda je či není pravdivé, a pro nějž může nastat pouze právě jedna z těchto možností.

 

A

¬A

1

0

0

1

Negace, ¬, !

není pravda, že A“                                                                                       

neA“

 

 

A

B

A∧B

1

1

1

1

0

0

0

1

0

0

0

0

Konjunkce, ∧                                                                                                                                

„A a B“, „B a zároveň B“

ani A, ani B“ (při záporném kontextu)

 

 

 

 

 

 

A

B

A∨B

1

1

1

1

0

1

0

1

1

0

0

0

Disjunkce, 

„A nebo B“

 

POZOR!!! „buď A nebo B“ – jedná se o ostrou disjunkci – tzn., že na rozdíl od klasické disjunkce není pravdivý, pokud jsou pravdivé obě části složeného výroku

 

 

 

 

A

B

A⇒B

1

1

1

1

0

0

0

1

1

0

0

1

Implikace, 

jestliže A, pak B“

-li A, pak B“

pokud A, pak B“

 

POZOR!!! „A (jen) tehdy když B“ (bez „právě“) – jedná se o implikaci, ale v OBRÁCENÉM SMĚRU – tj. “jestliže B, pak A“

 

 

A

B

A⇔B

1

1

1

1

0

0

0

1

0

0

0

1

Ekvivalence, 

„A právě tehdy když B“

„A tehdy a jen tehdy když B“

 

 

Přehledová tabulka:

A

B

¬A

¬B

A∧B

A∨B

A⇒B

A⇔B

¬(¬A∨¬B)

¬A∨B

¬B⇒¬A

¬(A∧¬B)

¬(¬A∨¬B)

1

1

0

0

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

0

0

1

0

1

0

0

0

0

0

0

0

0

1

1

0

0

1

1

0

0

1

1

1

0

0

0

1

1

0

0

1

1

0

1

1

1

0
Rovnosti:                                                                                                                Negace:


A∧B                            ¬(¬A∨¬B)                                                                              ¬A∨¬BA∨B                            ¬(¬A∧¬B)                                                                              ¬A∧¬BA⇒B                           ¬A∨B              ¬B⇒¬A           B∨¬A              ¬(A∧¬B)         A∧¬BA⇔B                          (A∧B) ∨ (¬A∧¬B)                   (A⇒B) ∧ (B⇒A)                     (¬A∧B) ∨ (A∧¬B)
Kvantifikátory:
∀(A)                                                                                                                          ∃(¬A)∃(A)                                                                                                                          ∀(¬A)

 

Číst více

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace