Jak na TSP - Analytické myšlení - Vyšetřování

Vyšetřování
0% hotovo
V těchto příkladech většinou vystupuje skupinka podezřelých z nějakého přestupku. Naštěstí známe několik indícií, které nám situaci poněkud omezují. Pomocí těchto indícií máme určit, jak to bylo s proviněním některého z obviněných.

 • Úvod

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

1. Sestavit všechny možné kombinace, jak mohla vypadat skupinka vinných

Ukažme si na příkladu:

Je řečeno, že krádež mohli spáchat pouze medvěd (M), liška (L) nebo vlk (V) - tzn. nikdo jiný. Je tedy potřeba uvažovat všechny kombinace těchto tří:

 • M, L, V
 • M, L
 • M, V
 • L, V
 • M
 • L
 • V

Pouze jedna z těchto kombinací doopravdy kradla, my však nevíme, která z nich - je tedy třeba počítat se všemi těmito kombinacemi. Situaci nám však naštěstí poněkud omezí poskytnuté indície:

 1. Medvěd s vlkem nikdy nespolupracuje
 2. Vlk nekrade s liškou
 3. Liška nikdy nekrade sama

Každá z těchto situací eliminuje některé z kombinací. Při současném aplikování všech těchto eliminací nám zůstanou již pouze 3 kombinace, z nichž jediná z nich opravdu kradla. Stále však nevíme, která z nich to byla, a proto počítáme se všemi třemi možnostmi (ML, M, V) - to je jeden z určujících faktorů při výběru správného výsledku.

 

Víme tedy, že jediné možné kombinace podezřelých, kteří kradli med, byly tyto tři:

 • medvěd společně s liškou
 • pouze medvěd
 • pouze vlk

 

2. Najít tu možnost, která si neodporuje s žádnou kombinací

Aby možnost byla správně, je třeba aby si neodporovala s žádnou z možných kombinací. Jediná taková je možnost E - "Pokud kradla liška, kradl i medvěd".

Číst více

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace