Jak na TSP - Analytické myšlení - Výroky s kvantifikátory

Výroky s kvantifikátory
0% hotovo
V této kapitole se zaměříme na výroky, jejichž některé množiny objektů jsou kvantifikovány. Například pomocí obecného nebo existenčního kvantifikátoru.

  • Úvod

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

V podstatě všechny příklady této kapitoly jsou postaveny na utvoření negace kvantifikovaného výroku. Tento proces naštěstí není příliš složitý, takže věřím, že s příklady nebude takový problém. Postup si ukážeme na tomto příkladu:

1. Převrátit kvantifikátor

Typy kvantifikátorů

Obecný

každý; všichni; žádný; nikdo; ani jeden

Existenční

některý; nějaký; někdo; alespoň jeden

Důležité je věnovat pozornost "záporným" podobám obecného kvantifikátoru (žádný, nikdo, ani jeden). V české větě sice řekneme: "Nikdo nešel domů.", je třeba si však uvědomit, že tento výrok znamená to stejné jako "Všichni nešli domů." To je vlastnost českého jazyka, a je potřeba na to tedy pamatovat.

Převrácení kvantifikátoru

Chceme-li znegovat výrok s kvantifikátorem, je třeba nejdříve převrátit samotný kvantifikátor (buďto obecný na existenční, nebo naopak existenční na obecný). V našem příkladu (Na každém dvoře chovají alespoň jednu kočku.), máme v původní větě kvantifikátor obecný (Na každém dvoře...). Začátek znegovaného výroku tedy bude začínat pravděpodobně nějak takto:
Na některém dvoře... / Alespoň na jednom dvoře...

2. Znegovat "tělo" výroku

Krom převrácení kvantifikátoru je třeba znegovat i "tělo výroku". V našem příkladě je tímto tělem část věty "...chovají alespoň jednu kočku". Tělo tedy znegujeme, takže bude vypadat například nějak takto:
...chovají méně než jednu kočku. / ...nechovají žádnou kočku.

Provedeme-li správně převrácení kvantifikátoru i negaci těla, získáme výslednou podobu negace kvantifikovaného výroku, tedy "Alespoň na jednom dvoře nechovají žádnou kočku."

Číst více

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace