Jak na TSP - Analytické myšlení - Pravidla

Pravidla
0% hotovo
Pravidla

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

Pravidla nám stanovují nějaké základní podmínky, které buď splněny jsou nebo ne. Někdy mohou i navazovat na výroky a odvíjet se od jejich pravdivostních hodnot. Pravidla již nejsou ničím novým. Jde pouze o specifickou část tvrzení, která byla vyčleněna do vlastní lekce, kvůli své specifičnosti a větší přehlednosti. Proto nemá smysl, zbytečně rozepisovat teorii. Ukážeme si tedy základ a pravidla vysvětlíme detailněji při jejich aplikaci na konkrétních příkladech v následujících videích.

Jak vypadá příklad s pravidly

Máme určeny nějaká tvrzení, která stanovují podmínku. Třeba příklad:

Do pozemní garáže nesmí vjet auta s LPG a maximální povolená výška je 3m.

Tyto 2 pravidla nám říkají, že do garáže mohou vjet pouze taková auta, která nejsou vyšší než 3 merty a současně nemají LPG. Jedná se tedy o konjunkci a ta je pravdivá pouze v případě, kdy jsou pravdivé oba výroky. To samé platí pro dané pravidlo, splněno je pouze v případě, kdy jsou splněny obě podmínky.

Naším úkolem pak většinou bývá posoudit, zda byla pravidla posouzena v určitých příkladech. Např.

a) Jestliže má automobil LPG a 2,8m, pak může vjet do garáže.

b) Automobil vysoký 3,2m vjel do podzemní garáže.

c) Automobil bez LPG nemůže vjet do garáže.

d) Automobil bez LPG a 2,8m vysoký nesmí do garáže

e) Automobil, který má 2,2m a LPG může do garáže

Uvedené situace je třeba posoudit ke stanoveným pravidlům. Aby byla pravidla splněna, musejí byt splněna všechna,  nebo alespoň tolik, kolik jich je požadováno.

a) Pravidlo je splňeno. Jsou splněné obě podmínky. Kdyby v takové situaci do garáže nemolh vjet. Bylo by pravidlo porušeno! (a ∧ b je pravdivá, protože jsou splněny obě tvrzení. Implikace je nepravidvá pouze v případě, kdy z pravdy vyplývá nepravda, tedy pravidla by byla splněna a přesto by tam auto nemohlo vjet).

b) Pravidlo je porušeno. Do garáže vjel automobil, který nesplňuje alespoň jedno z pravidel.

c) Nelze jednoznačně určit, zda jsou pravidla splněna či porušena. Automobil totiž nemusí splňovat další pravidlo.

d) Pravidlo je porušeno. Do garáže nesmí automobil i přesto, že splnuje všechny stanovené podmínky.

e) Pravidlo je splňeno. Jsou splněné obě podmínky.

Naším úkolem může být určit všechny případy, kdy byla pravidla jasně porušena. V takovém případě by byly správné odpovědi b) a d).

Číst více

Procvičovací kvíz

Procvičit kurz
Pravidla

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace