Jak na TSP - Analytické myšlení - Mřížka

Mřížka
0% hotovo
Dobrým způsobem, jak řešit některé příklady, je načrtnout si tabulku, ze které pak bude možné snáze určit správný výsledek z nabízených možností.

  • Úvod

Sestavili jsme pro vás unikátní videokurz, který vám pomůže s vaší přípravou na přijímčky Masarykovy univerzity. Čekají na vás desítky hodin výukových videomateriálů a mnoho dalších užitečných podkladů. Nabyté znalosti si můžete prověřovat procházením kvízů. Pomocí statistik můžete sledovat, jak se v jednotlivých oblastech lepšíte, případně se můžete porovnávat s dalšími studenty. Svůj výsledek také můžete sdílet například na Facebooku a pochlubit se tak vašim přátelům.

Kurz nemáte koupený (nebo jen nejste přihlášen/a), máte tedy přístup pouze k omezené části kurzu.

Koupit kurz

Teorie

1. Překleslit zadání do tabulky/tabulek

V zadáních typicky někdo nebo něco má hned několik vlastností/pravidel, případně některé z těchto vlastností mají další vlastnosti/pravidla. Taková fakta je potřeba nějak rozumně podchytit a zaznamenat, aby se v situaci lépe orientovalo - jednou z možností je právě nákres jedné, případně více tabulek.

Více tabulek je vhodné nakreslit pro ještě větší zpřehlednění situace - například kdy každá z tabulek bude představovat jednu z možností, jak se situace může vyvíjet (vizte příklad 1).

Příklady na tvorbu tabulek mohou být velmi různorodé, nemá tedy příliš smysl vypisovat vám zde postup jednoho konkrétního příkladu - pro shlédnutí postupů koukněte na poskytnutá videa. Doporučený obecný postup pro všechny příklady tedy je - důkladně a přehledně zapisovat všechny zmíněné informace do tabulky.

 

2. USUZOVAT, ZDA NABÍZENÉ MOŽNOST ODPOVÍDAJÍ SITUACI V SESTAVENÉ TABULCE

Pokud jsme si veškeré důležité informace vhodným způsobem zaznamenali do tabulky, pak již není žádný problém zhodnotit, která z nabízených možností je správně.

Číst více

Procvičovací kvíz

Procvičit kurz
Mřížka

Diskuze

Zatím žádný komentář
Reagovat na celek

Veškerá zadání úloh TSP jsou duševním vlastnictvím Masarykovy univerzity a jsou užita na základě licence poskytnuté Masarykovou univerzitou. Veškeré vysvětlující komentáře a doprovodné texty k jednotlivým úlohám jsou produktem autora kurzu a Masarykova univerzita nezaručuje jejich správnost.

Masarykova univerzita nabízí uchazečům o studium zdarma stažení všech dosavadních variant TSP i s klíčem správných odpovědí, včetně e-learningového kurzu, na adrese http://muni.cz/tsp, kde mohou uchazeči o studium rovněž nalézt odkazy i na další služby poskytované Masarykovou univerzitou - Diskusní fórum pro uchazeče, Interaktivní online TSP, Často kladené dotazy, aj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace